重囗另类BBWSeⅹHD,av狼论坛,精品一卡2卡三卡4卡乱码理论,体育生gv老师浪小辉3p警察

unit 29 Shopping-Lesson 114

時(shí)間:2023-05-02 03:12:35 初中英語(yǔ)教案 我要投稿
  • 相關(guān)推薦

unit 29 Shopping-Lesson 114

Lesson 114 教學(xué)設(shè)計(jì)方案

教學(xué)目標(biāo) :

1.學(xué)會(huì)問(wèn)價(jià)錢(qián)。

2.學(xué)會(huì)最基本的賣(mài)東西用語(yǔ),并會(huì)買(mǎi)東西。

3.繼續(xù)學(xué)習(xí)可數(shù)名詞與不可數(shù)名詞的用法。

教學(xué)用具:

錄音機(jī),實(shí)物投影儀,圖片或?qū)嵨锏取?/p>

教學(xué)步驟 :

Step 1  Revision

值日生Duty Report

讓值日生Duty Report加上買(mǎi)東西的內(nèi)容。 如句型:I want to buy a bag of milk, some bread and two eggs for my tomorrow’s breakfast on my way home. My mother want to buy four potatoes, two kilos of fish, tow kilos of apples, 1 kilo of chicken legs.

讓值日生隨意拿起某同學(xué)的物品,問(wèn):How much is your pen, please?  答:Maybe it’s … 問(wèn):How much are two pencils, please? 答:They’re …

Step 2  Presentation

引出今日新課:How much is …, please? How much are …, please? 教問(wèn)價(jià)錢(qián):how much … 教句型:How much is the…,please? How much are the …., please?

老師可問(wèn)一些同學(xué)們知道價(jià)錢(qián)的物品。如:方便面,袋牛奶,可樂(lè)等。練習(xí)回答:It’s …yuan a bag / a bottle / kilo. They are …yuan a kilo.

將書(shū)上的114課第一部分的圖用投影儀打出,就圖提問(wèn)。練習(xí)課文的第一部分和第二部分。可采取全班回答,小組回答,同桌回答等形式。練熟為止。

Step 3  practice

練習(xí)1:

隨意取些同學(xué)們書(shū)桌上的物品放在講臺(tái)上,提問(wèn)同學(xué)。

可參考以下對(duì)話(huà):

A: This is a shop near our school. What things does the shop sell?

B: Let me see. It sells pens, pencils, pencil-boxes, pencil-sharpeners…

A: Does it sell bread / cakes / bottles milk…in the shop?

B: Yes, it does. / No, it doesn’t.

A: How much is it / are they? Do you know?

教單詞:tomato, onion, carrot

練習(xí)2:

在投影片上畫(huà)一商店,列出一張價(jià)目表。

可參考以下對(duì)話(huà):

A: Which shop sells bread / milk / cakes / tomatoes / onion / carrot?

B: The shop next to our school.

A: Would you like to go with me?

B: Certainly.

教單詞:cheap, expensive,

cheap: not expensive   expensive: not cheap

練習(xí)3:

In the shop

A: Do you have tomatoes here?

B: Yes, we do.

A: How much are they?

B: They are ten yuan a kilo.

A: They are too expensive. What about that shop? Let’s have a look.

A: OK.

In the another shop

A: I want to buy some tomatoes. How much are they?

B: They are five yuan a kilo. How many do you want?

A: They are cheap. I want three.

B: Here you are.

A: Here is the money. Bye!

B: Bye!

Step 4  Read and practice

利用以上的所有道具練習(xí)第三部分對(duì)話(huà)。注意:分別用上:How much is it? How much are they?

Step 5  Consolidation

學(xué)生們可自由編對(duì)話(huà)。但老師要控制。可給幫助學(xué)生們?cè)O(shè)計(jì)幾個(gè)情景。(參看教參P124)

Step 6 

Workbook

Homework

Blackboard Handwriting

Unit 29  Shopping

Lesson 114 參考詞

New Words: how much, cheap, expensive tomato

Useful expressions onion

How much is it? It is …yuan a bag / bottle / kilo? carrot

How much are they? They are …a kilo.

How many / How much do you want?

unit 29 Shopping-Lesson 114

【unit 29 Shopping-Lesson 114】相關(guān)文章:

有趣的漢字作文(精選114篇)11-24

114話(huà)務(wù)員報(bào)告范文04-28

關(guān)于風(fēng)雨的作文(通用114篇)12-22

守望初中作文(通用114篇)11-19

關(guān)于實(shí)驗(yàn)的作文(通用114篇)12-01

做家務(wù)掃地作文(精選114篇)12-25

關(guān)于欣賞的作文(通用114篇)11-30

第114講:beefy; beef up05-04

Festivals Unit 204-30

Unit 5 教案04-28

主站蜘蛛池模板: 连山| 眉山市| 镇宁| 汝南县| 陕西省| 乐安县| 乐昌市| 苏尼特左旗| 惠州市| 平塘县| 神木县| 肇庆市| 军事| 玉门市| 昆山市| 祁门县| 松桃| 那坡县| 岑溪市| 牟定县| 临安市| 九江县| 茶陵县| 新昌县| 东台市| 武义县| 玛纳斯县| 永平县| 冕宁县| 台江县| 九龙坡区| 弥渡县| 上虞市| 三都| 钟祥市| 松溪县| 仪征市| 威信县| 丹棱县| 巴彦淖尔市| 平原县|